Zdravé ledviny pro všechny: Nechte si zkontrolovat funkci svých ledvin!
Zdravé ledviny pro všechny: Nechte si zkontrolovat funkci svých ledvin!
Riziko chronického onemocnění ledvin, které může vyústit až k jejich nevratnému poškození, je poslední dobou velmi aktuálním tématem. Jak upozorňují odborníci, k nejčastějším rizikům, jako je diabetes, vysoký krevní tlak či obezita, přibylo také onemocnění COVID-19.
U příležitosti Světového dne ledvin, který v letošním roce připadá na 10. března 2022, nefrologové upozorňují na skutečnost, že pro lepší a kvalitnější péči o naše ledviny jsou důležité znalosti. Motto letošního ročníku je "Lepšími znalostmi ke kvalitnější péči o ledviny“.
Chronickým onemocněním ledvin trpí každý desátý dospělý člověk na světě1,
a pokud se neléčí, může i zemřít. Včasné odhalení nemoci přitom může pomoci zachránit funkci ledvin a oddálit definitivní selhání tohoto životně důležitého orgánu. Obezřetní by měli být především lidé ve věku nad šedesát let, zvláště pokud trpí diabetem nebo mají vysoký krevní tlak.
Podle odhadů trpí celosvětově nějakou formou onemocnění ledvin více než 850 miliónů lidí, což je zhruba dvojnásobek počtu lidí s diabetem a dvacetkrát více než je celosvětová prevalence rakoviny.2 Chronickým selháním ledvin trpí přibližně 3,7 milionu lidí na celém světě. V České republice je na pravidelnou život zachraňující dialyzační léčbu odkázáno téměř 6 000 lidí.3
„Lidé by měli více využívat pravidelných preventivních prohlídek u svých praktických lékařů. Díky nim mají šanci zdarma zjistit, zda netrpí nějakou civilizační chorobou i jak jim pracují ledviny,“ upozorňuje MUDr. Petra Ronová, nefroložka a primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze – Vysočanech, a dodává: „Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka, to jsou hlavní rizikové faktory chronického onemocnění ledvin.“
Dobrou zprávou je, že chronickému onemocnění ledvin můžete do značné míry sami předejít. Pravidelný pohyb, vyloučení kouření a umírněnost ve spotřebě alkoholu je základ. Starší občané by si měli nechat pravidelně měřit hodnotu krevního tlaku a hladinu cukru v krvi.
„Je velice důležité, aby lidé včas přišli k nefrologovi, protože pak jsme schopní oddálit okamžik, kdy bude pacient závislý na dialyzačním přístroji. Můžeme prodloužit pacientovi život bez dialýzy, ale musí přijít včas a spolupracovat s námi,“ uzavírá MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze 9 - Vysočanech.
Seznam nefrologických ambulancí naleznete například na internetových stránkách nephrocare.cz a k jejich návštěvě je třeba doporučení od svého praktického lékaře.
Osm zlatých pravidel pro snížení rizika onemocnění ledvin:4
- Zůstaňte aktivní a udržujte se ve formě.
- Stravujte se zdravě.
- Kontrolujte hladinu cukru v krvi.
- Kontrolujte si pravidelně krevní tlak.
- Dodržujte pitný režim.
- Přestaňte kouřit.
- Vyvarujte se volně prodejných protizánětlivých léků a léků proti bolesti.
- Nechte si zkontrolovat funkci svých ledvin v rámci pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře.
1 Zdroj: https://www.worldkidneyday.org/2022-campaign/2022-wkd-theme/
2 Zdroj: https://www.theisn.org/blog/2020/11/27/more-than-850-million-worldwide-have-some-form-of-kidney-disease-help-raise-awareness/
3 Zdroj: https://www.nefrol.cz/odbornici/dialyzacni-statistika
4 Zdroj: https://www.worldkidneyday.org/2021-campaign/mygr8rule/