Přeskočit na obsah

Rodina a přátelé

Rodina a přátelé

Chronické selhání ledvin – rodina a přátelé

Pacient a přátelé

Životem s onemocněním ledvin nechcete procházet sami. Pokud však jeden z členů rodiny trpí chronickým onemocněním, život celé rodiny se obvykle změní. Změnou bývají nejvíce zasaženi nejbližší členové pacientovy rodiny. Nemusí se však nutně jednat o negativní zkušenosti. Život s onemocněním ledvin může rodinu více sblížit, což se také často děje. Rodinný život se časem opět dostane do normálního stavu, který je sice jiný než dříve, ale pořád je to normální život.

Oporou v nemoci vám může být mnoho lidí. Od rodiny a přátel, přes zdravotnické profesionály až po organizace, které se specializují na práci s osobami s onemocněním ledvin. Pamatujte, že v tom nejste sami. Sociální pracovník ve vaší nemocnici vám pomůže, poradí a podpoří vás v mnoha oblastech, zejména v oblasti sociálních služeb a finančních zdrojů.

Family

Vliv onemocnění na rodinný život

Časový plán

Pacient, který potřebuje dialýzu tři dny nebo noci v týdnu v dialyzačním středisku, si musí správně rozvrhnout čas, aby dosáhl rovnováhy mezi plánem dialyzační léčby a dalšími činnostmi a potřebami. Vytvoření časového plánu může trvat i několik týdnů, než naleznete takový, který bude vyhovovat vám i vaší rodině.

Výživa

Pacientům s onemocněním ledvin se obvykle doporučuje omezit příjem draslíku, fosforu, soli a tekutin, a proto je nutné přizpůsobit i přípravu jídla pro pacienta a jeho rodinu. Jeden z jednoduchých tipů je používat místo soli více koření a bylinek. Nebo vyzkoušejte stravování formou „udělej si sám“, kdy si každý člen rodiny může přidávat ingredience dle libosti.

Mnoho různých receptů naleznete na webových stránkách

NephroCare

Vliv na pacienta

Jak se fyzicky cítí člověk s onemocněním ledvin

Příznaky onemocnění ledvin se mohou fyzicky projevovat jako neustupující chřipka. Zde jsou uvedeny příklady toho, jak se může cítit pacient s onemocněním ledvin:

Únava a slabost

Pacient se může cítit unavený a zesláblý, například pro něj může být obtížné vyjít schodiště nebo se projít kolem domu. Může také pociťovat větší potřebu spánku než obvykle.

Chlad a teplota

Pacient může neustále pociťovat chlad, podobně jako při horečce.

Nedostatečné soustředění a zapomnětlivost

Pacienti mohou mít problémy soustředit se nebo mohou zapomínat více, než je obvyklé. Tyto příznaky jsou nejčastěji způsobeny anémií (nedostatkem červených krvinek), kterou lze léčit.

Další příznaky, které se mohou objevit

Otoky

Lidem s onemocněním ledvin neodstraňují ledviny dostatečně vodu z těla. V oblasti nohou, kotníků, rukou nebo obličeje se tak mohou objevit otoky. Pacient si někdy nezvládne ani obout boty. Přebytečná voda v plicích může způsobovat dušnost. Tyto potíže s dýcháním mohou být mylně pokládány za astma nebo pneumonii. Nadbytek tekutin zatěžuje srdce, což platí obzvláště pro pacienty s již oslabeným srdcem vlivem městnavého srdečního selhání nebo jiných potíží.

Syndrom neklidných nohou, nespavost a neustálé svědění

Mnoho příznaků onemocnění ledvin lze léčit. Promluvte si s lékařem svého nemocného člena rodiny, pomůže vám.

Související obsah
Schéma ledvin

Od příčiny k prevenci

ívejte si života navzdory onemocnění

Užívejte si života navzdory onemocnění