Přeskočit na obsah

SVĚTOVÝ DEN LEDVIN OPĚT NABÁDÁ – PREVENCE JE ZÁKLAD

| Tiskové zprávy

Chronickým onemocněním ledvin trpí každý desátý člověk na světě a více než dva miliony lidí podstupují dialyzační léčbu prostřednictvím tzv. umělé ledviny. S rostoucím věkem selhávají ledviny častěji. Po dosažení čtyřiceti let věku začíná filtrace ledvin klesat asi o jedno procento ročně. Odhaduje se, že přibližně jeden z pěti mužů a jedna ze čtyř žen ve věku 65 až 74 let a polovina lidí ve věku 75 a více let má chronické onemocnění ledvin.1 Stručně řečeno, čím starší jste, tím je selhání ledvin pravděpodobnější. 

Letošní ročník Světového dne ledvin, který připadá na 9. března 2023, má za téma „Připravme se na nečekané události a zajistěme péči o nejvíce zranitelné“. Lidé s onemocněním ledvin patří v krizových situacích (jako je např. pandemie onemocnění COVID-19, válečné konflikty apod.) mezi nejrizikovější skupiny, co se týká náročnosti péče. Celá společnost, zdravotní systém, vláda a další instituce musí být připraveni na nečekané události, které tuto zranitelnou skupinu v oblasti péče ohrožují. Péče o chronicky nemocné pacienty s onemocněním ledvin je náročná i proto, že je většinou celoživotní. Proto bychom měli dbát i na prevenci, a omezit tak narůstající počty těchto pacientů.

Pouze odhalováním včasných stádií chronických onemocnění můžeme zmírnit již tak velký tlak na veřejné finance vynaložené na léčbu nemocných. Primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze 9 – Vysočanech MUDr. Petra Ronová upozorňuje: „Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka, to jsou hlavní rizikové faktory chronického onemocnění ledvin. Dobrou zprávou je, že mu můžeme do značné míry sami předejít. Pravidelný pohyb, vyloučení kouření a umírněnost ve spotřebě alkoholu je základ. Starší lidé by si měli nechat pravidelně měřit hodnotu krevního tlaku a hladinu cukru v krvi.“

České zdravotní pojišťovny nabízí občanům ucelený systém preventivních prohlídek, který v závislosti na věku dokáže včas upozornit na celou škálu rozvíjejících se chronických onemocnění, ledviny nevyjímaje. Každý z nás může těchto preventivních prohlídek zdarma využít. „Využijte velkorysosti preventivních prohlídek a choďte pravidelně na preventivní kontroly ke svému praktickému lékaři, můžete tím zachránit nejen své ledviny, ale i srdce a cévy, a prodloužit si tak život ve zdraví,“ říká MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze 9 – Vysočanech.
 

1Zdroj: https://www.worldkidneyday.org/facts/chronic-kidney-disease/