Přeskočit na obsah

I se selháním ledvin se dá cestovat po celém světě

| Tiskové zprávy

Možnost strávit několik dnů nebo i týdnů mimo domov či dialyzační středisko je u dialyzovaného pacienta odborníky vítána a žádoucí. Pacient má takto možnost na čas "vypnout" z běžného životního stereotypu, odpočinout si, navázat nové kontakty či přátelství. Pro zahraniční cesty slouží bezplatná služba Prázdninová dialýza, která umožňuje pacientům vycestovat takřka do celého světa v jakémkoli ročním období. Službu využívá každoročně řada nemocných s chronickým selháním ledvin z České republiky, ale také zahraniční turisté, kteří přijíždějí k nám.

Mezi nejoblíbenější destinace patří Chorvatsko, Maďarsko, Bulharsko, Slovensko a Itálie, ale také jednotlivé regiony České republiky. Zahraniční dialyzovaní pacienti nejčastěji vyhledávají péči dialyzačního střediska v Mariánských Lázních a Karlových Varech. „Naše služby využívají jak tuzemští, tak zahraniční pacienti, a to zejména z Ruska a Německá. Lázně Karlovy Vary a Jáchymov lákají k pobytu, navíc i Krušné hory a památky na Karlovarsku jsou hojně navštěvovány. Pro velký zájem je potřeba domlouvat termín s dostatečným předstihem, protože pak se může stát, že bude naše kapacita naplněna a budeme muset pacienta odmítnout, což samozřejmě děláme velmi neradi a zatím zcela výjimečně,“ uvádí MUDr. Dagmar Fričová, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Karlových Varech.

Ať už se jedná o dovolenou kdekoli ve světě nebo služební cestu či návštěvu příbuzných, v rámci služby Prázdninová dialýza je pacientům zajištěn servis zahrnující pomoc s výběrem dialyzačního střediska, konzultace ohledně dokumentů, zdravotní zprávy a kopie výsledků vyšetření, které je nutno doložit, a také komunikaci s dialyzačním střediskem v zahraničí koordinátory služby Prázdninová dialýza. Pacienti 25 českých dialyzačních středisek sítě Fresenius NephroCare mají na výběr ze všech kontinentů, více než 120 zemí a 3 690 středisek po celém světě, kde společnost zajistí cestujícím pacientům stejný standard kvality dialyzační péče, na jaký jsou zvyklí z domova.

„Prázdninová dialýza zažívá v poslední době velký rozvoj, a to je dobře. I dialyzovaní pacienti mají možnost smysluplně trávit svůj volný čas i s dialýzou nejen na kmenovém dialyzačním středisku. Situace pacienta, kterému selžou ledviny, je dosti složitá a náročná i na psychickou stránku. Možnost cestovat je jednou z možností, jak zmírnit negativní důsledky dialýzy a podle možností umožňuje pacientům pokračovat v aktivním životě s dialýzou,“ říká pacient na dialýze a předseda pacientské organizace sdružující lidi s onemocněním ledvin CiKáDa Jaroslav Andrle, a dodává: „Velmi dobré zkušenosti mám s dialýzou na Slovensku, v Maďarsku nebo v Chorvatsku. Dokonce jsou i takoví “odvážlivci”, kteří absolvovali dialýzu v exotických destinacích jako jsou Keňa, Mexiko či Thajsko.“

Asistenční služby spojené se zprostředkováním Prázdninové dialýzy doma i v zahraničí jsou poskytovány zdarma. Platba za léčbu závisí na konkrétních podmínkách země – buď je léčba bezplatná (placena prostřednictvím Evropského průkazu pojištěnce) nebo se spoluúčastí z ceny léčby, anebo je hrazena v plné výši (většinou země mimo EU a v soukromých střediscích v rámci EU). Pokud středisko nepřijímá Evropský průkaz pojištěnce, příslušnou cenu dialýzy zaplatí pacient v hotovosti nebo platební kartou. Cenu za dialýzu se dozví již při výběru střediska. Zdravotní pojišťovna pak na základě dokladu o zaplacené částce vrátí pacientovi částku, která se rovná výši úhrady za dialýzu v České republice.

Další informace o službě Prázdninová dialýza naleznou pacienti či jejich rodinní příslušníci v pacientském
časopise Péče pro mne, prostřednictvím pacientské organizace CiKáDa a na internetových stránkách www.nephrocare.cz.    

Prázdninová dialýza, Archiv: FlashHealth
Prázdninová dialýza, Archiv: FlashHealth