Přeskočit na obsah

Domácí terapie při náhradě funkce ledvin hlavním tématem 3. edukačního sympozia společnosti Fresenius Medical Care

| News | Tiskové zprávy

O zahájení sympozia se postarala prof. MUDr. Sylvie Opatrná, Ph.D. z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň přednáškou shrnující důležité studie a doporučení pro peritoneální dialýzu (PD) za posledních třicet let. Po ní si vzal slovo profesor James Heaf ze Zealand University Hospital v Dánsku, který svou prezentaci věnoval integrované domácí péči o pacienty v konečném stádiu selhání ledvin. Zdůraznil léčbu peritoneální dialýzou jako volbu číslo jedna kromě možnosti transplantace před zahájením léčby. Vyzdvihl především lepší přežívání, lepší reziduální funkci ledvin, lepší přežívání transplantovaného štěpu a zachování kvality života. „Pacientovi, který nemůže být z nějakého důvodu transplantován a funkce jeho ledvin je alespoň částečně zachována, bych doporučil pro dlouhý a spokojený život peritoneální dialýzu na první dva až tři roky a následně přechod na domácí hemodialýzu,“ řekl prof. James Heaf a dodal: „Domácí hemodialýzu považuji za nejlepší dlouhodobou terapii.“ Na téma kvality života pacientů léčených domácími terapiemi navázala klinická psycholožka PhDr. Marcela Znojová. U PD pacientů poukázala na to, že jsou šťastnější, spokojenější s léčbou, nevnímají léčbu jako břemeno a celková míra stresu je u nich nižší. Pacienti, kteří přešli z léčby na dialyzačním středisku na domácí hemodialýzu (HHD), vyzdvihují zmírnění symptomů, zlepšení funkčního stavu, možnost setrvání v zaměstnání a participace na rodinných a zájmových aktivitách.  

V rámci prvního dne sympozia zazněla i témata věnovaná nutrici pacientů léčených domácí dialýzou a paliativní péči v nefrologii. Nezbytnou součástí nefrologické péče by mělo být i zajištění dostupnosti paliativní péče zaměřené na kontrolu symptomů a udržení co nejlepší kvality života – to je jeden ze závěrů přednášky MUDr. Barbory Szonowské z Interního oddělení Strahov VFN. Tu v této oblasti doplnila ještě advokátka JUDr. Barbora Vráblová, MA, která se na tuto problematiku podívala pohledem právníka.

Druhý den edukačního sympozia společnosti Fresenius Medical Care zahájila prof. MUDr. Sylvie Dusilová Sulková, DrSc., MBA, vedoucí lékařka Hemodialyzačního střediska FN Hradec Králové, s tématem Kostní a minerálová nemoc (CKD MBD) u PD a HHD pacientů. Mimo jiné uvedla: „Jako hlavní benefit domácí hemodialýzy vidím ve zvýšení komfortu pacienta. Přidanou hodnotou je i zlepšení hladiny fosforu, jehož odstraňování je zejména závislé na délce dialýzy.“ MUDr. Karel Vondrák, vedoucí pracoviště dialýzy a eliminačních metod FN Motol, se ve své prezentaci věnoval dialýze u dětí, která má zajistit přiměřený vývoj a růst dítěte, přičemž stále častěji je u dětských pacientů v České republice první volbou náhrady funkce ledvin peritoneální dialýza – převládá automatizovaná peritoneální dialýza APD.

Transplantace ledvin pacientů s CKD a jejich následný návrat na dialýzu po selhání transplantovaného orgánu byly oblasti, na které se ve své přednášce zaměřila doc. MUDr. Alena Paříková, Ph.D., vedoucí lékařka Dialyzačního a metabolického oddělení IKEM Praha. As. MUDr. Vladimíra Bednářová, CSc. z Nefrologické kliniky 1. LF a VFN Praha ve své přednášce připomněla důležitost pravidelného posuzování transportních charakteristik peritonea při léčbě peritoneální dialýzou. Při poruchách ultrafiltrace lze použitím modifikací PET testu určit příčinu a nastavit odpovídající léčebný režim. Pravidelným testováním je rovněž možné zachytit změny peritonea, a předejít tak rozvoji zásadnějších komplikací. Poslední část sympozia patřila praktickým zkušenostem s prováděním peritoneální dialýzy pohledem sester.