Přeskočit na obsah

Velký ostrovní národ

Zaměstnanci společnosti Fresenius Medical Care pomáhají rozšiřovat tento zdravotnický systém i v odlehlých částech ostrovního národa.

Amirul Mukminin a jeho žena

Deset hodin v autobuse

Je časné ráno, Amirul Mukminin políbí svou ženu na rozloučenou a odchází z domu. Novomanželé se teprve před několika týdny přestěhovali do svého prvního společného domova. Ulice města Banda Aceh se probouzí k životu. Zvuk automobilů, dodávek a všudypřítomných mopedů představuje soundtrack k městu. Amirul nese krabici plnou náhradních dílů s malou sadou nářadí a čeká na autobus, který ho odveze do města Blang Pidie v Aceh Barat Daya. Dnes ráno je autobus plný. Tíha zavazadel tlačí cestující do sedadel. Amirul však nespěchá. Ví, že cestování autobusem déle než deset hodin v tropickém horku bude těžké. Tak dlouho trvá cesta do 350 kilometrů vzdálené nemocnice ve městě Blang Pidie. Včera večer mu z nemocnice volali, že mají technické problémy s jedním z dialyzačních přístrojů. Pro Amirula to znamená práci. Jako technik má na starosti údržbu 120 dialyzačních přístrojů v oblasti Aceh. Amirul obsluhuje celkem osm nemocnic, z nichž některé leží ve velmi vzdálených městech.

Amirul na cestách

Velmi potřebný člověk

Cestou do města Blang Pidie projíždí Amirul tropickou krajinou indonéského ostrova Sumatra. Podobné dlouhé cesty musí absolvovat několikrát za měsíc. Do nemocnic blíže od domova jezdí na motorce.

Po dlouhé a náročné cestě v přeplněném minibusu je Amirul konečně v cíli. Personál nemocnice ho již očekává a vřele jej vítá. Technik nepotřebuje přestávku, vrhne se přímo do práce. Dobře ví, jak je v těchto končinách každý přístroj potřebný.

Dialýza v Indonésii

Je zde pouze několik lékařů

Síť péče o pacienty na dialýze je v Indonésii velmi nerovnoměrná. Na vhodnou léčbu dosáhne pouze 25 000 z odhadovaného počtu 100 000 pacientů s onemocněním ledvin. Špatná úroveň péče odráží celkový stav zdravotnického systému země. Na každých 10 000 obyvatel je v průměru pouhých šest nemocničních lůžek a jeden lékař. Výdaje na zdravotnictví představují přibližně tři procenta hrubého národního produktu. To je málo i na rozvojovou zemi.

Pláž v Indonésii

Pomoc pro nejchudší

Indonésie se od začátku tisíciletí snaží zlepšovat úroveň poskytované zdravotní péče pro svých 240 milionů obyvatel. K výraznému pokroku došlo v roce 2014, když zde byl zaveden program zdravotního pojištění pro všechny obyvatele. Nyní je zdravotní péče dostupná i pro 60 až 70 milionů lidí žijících v chudobě, pouze s minimálními prostředky. V dalších několika letech se země chce zaměřit na zpřístupnění zdravotní péče pro všechny obyvatele ostrovního národa, což v tomto multietnickém státě představuje obrovský projekt. Vyžaduje to rozšíření infrastruktury, zvláště ve venkovských oblastech. Jedním z největších problémů je geografická podoba Indonésie: tvoří ji 17 500 ostrovů, z nichž je obydlených více než 6 000. Přibližně 60 % obyvatel Indonésie žije na ostrově Jáva s hlavním městem Jakarta, ale mnoho dalších ostrovů je izolovaných a řídce obydlených.

Pacient Husin Maidin

Přes oceán

Ostrov Kundur v průlivu Malacca je jedním z těchto vzdálených ostrovů. Dvakrát nebo třikrát týdně čeká Husin Maidin brzy ráno před svým domem. Stojí pod palmami u silnice, pouze několik metrů od pláže. Pacient na dialýze čeká na svého souseda, který jej vyzvedne a poveze na skútru. Cesta do přístavu trvá 45 minut. Husin zde musí nastoupit na trajekt na sousední ostrov Karimun, kde se nachází nejbližší dialyzační pracoviště.

Když je bouřka nebo špatné počasí, trajekt nejezdí a Husin musí den nebo dva počkat, než se bude moci znovu vydat na kliniku. Po dlouhém dni léčby se vrací domů unavený a vyčerpaný. „Chtěl bych trávit doma více času, musím pomáhat ženě, která prodělala mrtvici,“ říká Husin.

Dialýza v Indonésii

Aktivity společnosti Fresenius Medical Care v Indonésii

Společnost Fresenius Medical Care se v Indonésii pohybuje od roku 2000. a v současné době je na zdejším trhu dialyzačních produktů hlavním hráčem. Do dnešního dne společnost v Indonésii nainstalovala přes tisíc moderních hemodialyzačních systémů, včetně dialyzátorů, zařízení na úpravu vody a dalšího příslušenství. Zásobuje přibližně polovinu všech zdejších pracovišť. V rámci spolupráce veřejného a soukromého sektoru vede společnost Fresenius Medical Care v okolí Jakarty dialyzační centrum. Díky novému programu univerzálního zdravotního pojištění se očekává celkový nárůst poptávky po zdravotnických technologiích. Vláda Indonésie se rozhodla výrazně navýšit kapacitu státních nemocnic a usnadnit výstavbu soukromých klinik. Z toho budou mít prospěch také pacienti na dialýze.

Ve světle této situace je hlavním úkolem společnosti Fresenius Medical Care školení personálu v manipulaci s dialyzační technologií. Proto je Tri na dialyzačním oddělení v nemocnici na ostrově Karimun ve stejnou dobu jako Husin Maidin. Tato žena zodpovídá za školení zaměstnanců oddělení v provádění dialýzy a za předávání praktických zkušeností, potřebných pro manipulaci s přístroji.

Tri navštěvuje další kliniky

Chybějící spojení

Tri je hlavním členem týmu společnosti Fresenius Medical Care v Jakartě, kde se také pohybuje nejčastěji. Její práce rovněž zahrnuje pravidelné návštěvy dalších pracovišť, například kliniky na ostrově Karimun, kde se Tri právě nachází. Má na starosti téměř celou Indonésii, a to není vždycky snadné, jak se přesvědčila den před odjezdem na ostrov. Jeden z trajektů měl zpoždění, a tak Tri zmeškala poslední spoj na loď. Pozdě večer si musela domluvit soukromou plavbu. Tri má však každodenní problémy s cestováním v Indonésii již dávno v malíčku.

Sociální závazek

Příchuť budoucnosti

Tri je kromě této práce také velmi aktivní v sociální oblasti. Po úderu tsunami v roce 2006 se vydala do těžce zasaženého města Padang, kde pracovala jako dobrovolnice. Jako členka tchajwanské zdravotnické organizace Tsu Chi International Medical Association pomáhala také odstraňovat následky několika silných zemětřesení. V roce 2014 pak získala další sesterskou kvalifikaci, díky které mohla posunout svou kariéru dál.

Amirul má do budoucna podobné ambice. Díky tvrdé práci má opravu dialyzačního přístroje v Blang Pidie již dávno hotovou. Bylo nutné vyměnit elektronickou součástku, což pro mladého technika nepředstavovalo žádný problém. Seznámil se s funkcí vyspělých technologií s velkým odhodláním. „Stále toho nevím dost. Chtěl bych se o těchto přístrojích dozvědět mnohem víc,“ dodává a popisuje své ambice podílet se na rozvoji lepšího zdravotnického systému, aby měl se svou ženou naději na lepší život.

Související obsah
Profil společnosti

Vytváříme budoucnost, kterou stojí za to žít. Pro pacienty na dialýze. Na celém světě. Každý den

Další příběhy naleznete v našem archivu