Přeskočit na obsah

Úspěšný sériově vyráběný model

Více než polovinu všech dialyzačních přístrojů na světě vyrábí společnost Fresenius Medical Care.

výroba dialyzačních přístrojů

Historie moderních dialyzačních přístrojů začala v 70. letech minulého století výzvou: Jak přeměnit vysoce specializovanou léčbu dostupnou pouze pro několik málo lidí současně na sériově vyráběný přístroj k záchraně životů? Tato otázka se stala vizí. A tato vize se změnila na příběh o úspěchu, který má dnes 8 000 součástek. Právě tolik součástek obsahuje moderní dialyzační přístroj společnosti Fresenius Medical Care.

Úplně první model se ve své době stal nejlépe prodávaným dialyzačním přístrojem na světě. Od té doby společnost díky dalším modelům ještě upevnila své vedoucí postavení: V posledních letech společnost Fresenius Medical Care prodává na celém světě pětkrát více dialyzačních přístrojů než její nejbližší konkurent. Hlavním cílem vývoje dialyzačních přístrojů bylo od samého začátku zajištění bezpečné, šetrné a dostupné léčby pro co nejvíce pacientů. Když společnost Fresenius Medical Care v roce 1979 zahájila sériovou výrobu prvních přístrojů, byla léčba dostupná pro méně než 10 000 pacientů na celém světě. Dnes podstupují dialyzační léčbu více než dva miliony lidí na světě a přibližně každý druhý je léčen pomocí produktů navržených a vyrobených společností Fresenius Medical Care.

výroba dialyzačních přístrojů

Klíčové funkce dialyzačního přístroje

Dialyzační přístroj pumpuje krev z těla pacienta přes systém krevních setů do dialyzátoru, který se také nazývá umělá ledvina. V průběhu ošetření, které může trvat čtyři až pět hodin, projde setem až 120 litrů krve, což představuje několikanásobné množství celkového objemu krve v těle pacienta. Dialyzační roztok v dialyzátoru absorbuje toxiny a filtruje přebytečnou vodu z krve, které pak v samostatném cyklu odstraňuje. Přístroj zároveň během léčby dávkuje a podává léky proti srážení krve a sbírá data, jako je krevní tlak nebo teplota dialyzátu. Došlo také k nepřetržitému vylepšování a automatizaci bezpečnostních funkcí přístroje. Přístroj je nyní schopen rozpoznat změny tělesných funkcí pacienta během dialýzy. Totéž platí pro technické problémy. Pokud dojde k úniku ze zkumavek nebo pokud v některé konkrétní oblasti nefunguje správně hydraulika, chyba se ihned zobrazí na monitoru a léčba se automaticky přeruší.

výroba dialyzačních přístrojů

Plná automatizace v podání vedoucího výrobce dialyzačních přístrojů

V uplynulých letech docházelo také k rozvoji výrobních závodů společnosti Fresenius Medical Care. Například továrna ve Schweinfurtu vyráběla v roce 1979 přesně 36 přístrojů ročně, nyní je to několik desítek tisíc. To je možné díky vysokému počtu plně automatizovaných výrobních kroků, např. při výrobě vysoce citlivých solenoidových ventilů, které představují klíčovou součást hydraulického okruhu. Společnost Fresenius Medical Care nyní nevyrábí dialyzační přístroje pouze ve Schweinfurtu. Přístroje určené konkrétně pro severoamerický trh se vyrábějí také v sesterské továrně ve městě Concord v Kalifornii.

výroba dialyzačních přístrojů

Dialyzační přístroje budoucnosti: kompaktní a mobilní

Prvořadým cílem zůstává, aby byla dialyzační léčba dostupná pro každého člověka, který ji bude potřebovat. Objevují se i první pokusy o to, aby byla léčba kompaktnější a mobilnější. Společnost Fresenius Medical Care pracuje na zcela nových řešeních. Zařízení PAK – zkratka pro „Portable Artificial Kidney“ (přenosná umělá ledvina) – bude pravděpodobně dostupné v roce 2015. Tento přístroj o velikosti nákupního košíku změní definici možností dialýzy. Pacienti jej budou moci kdykoli převážet ve vlastním autě a pro jedno hemodialyzační sezení bude vyžadovat pouze šest litrů pitné vody. Konvenční, pevně instalované přístroje vyžadují na jedno sezení až 200 litrů speciálně upravené vody. To, co začalo jako pouhá vize, je nyní sériově vyráběným úspěchem. Výroba prvních 500 000 dialyzačních přístrojů nám trvala něco málo přes třicet let. Podle posledních odhadů však výroba dosáhne 1 000 000 přístrojů již v roce 2020.

Související obsah
Hemodialýza

Inovativní terapie a produkty k zlepšení kardiovaskulární prognózy pacientů na dialýze

Další příběhy naleznete v našem archivu