Přeskočit na obsah

Čas na změnu v Africe

Dopravní špička v Casablance

8:45 hod.

Dopravní špička v Casablance. Pro Redouana Belhaimeura představuje i obyčejná cesta do práce zkoušku trpělivosti. Patnáctiminutová trasa autem z domu v ranní špičce někdy trvá i hodinu. Dnes nejsou dopravní zácpy v tomto zámořském velkoměstě o nic horší než obvykle. „Doprava je opravdu příšerná,“ povzdechne si obchodní manažer společnosti Fresenius Medical Care v Maroku, zatímco se klidně proplétá šňůrou aut a nákladních vozů, jejichž řidiči nevěnují příliš mnoho pozornosti jízdním pruhům a dopravním značkám.

Redouane Belhaimeur na jednání

9:15 hod.

Dnešní první jednání. Aplikační konzultanti se vrátili z Burkiny Faso, jedné z nejchudších zemí subsaharské oblasti, kde mimo jiné učili zdravotní sestry používat dialyzátory. Jednou z největších překážek rozvoje zdravotnických systémů v Africe je nedostatek zkušeného personálu. Společnost Fresenius Medical Care má v Casablance celkem 85 zaměstnanců a dvanáct z nich je v Belhaimeurově týmu. Většina z nich jsou aplikační konzultanti a obchodní specialisté. Pracují na trhu pokrývajícím téměř čtvrtinu afrického kontinentu, což přibližně odpovídá rozloze západní Evropy.

Redouane Belhaimeur

10:45 hod.

Redouane Belhaimeur zavřel dveře své kanceláře. Z pozice obchodního manažera koordinuje mnoho nových projektů i zaměstnanců. Pracuje výhradně v kanceláři. Dříve příležitostně pracoval také z domu, pokud se potřeboval věnovat důležitým konceptům. Od doby sloučení regionálních poboček pro střední a západní Afriku (obě se nacházejí v Maroku) v roce 2012 se však jeho pracovní náplň změnila. „Toto sloučení bylo velmi důležité a reagovalo na nově vzniklou situaci,“ vysvětluje Belhaimeur. Jedním z faktorů, které se podílely na této „nové situaci“, byl výrazný ekonomický posun v severní a západní Africe, což se projevilo i na rozvoji zdejšího zdravotnického systému. Mezi léty 2005 a 2010 se tržby společnosti Fresenius Medical Care v této oblasti zvýšily pětkrát. Většina národů investuje do zdravotnické infrastruktury, a to i v období politických krizí. V samotném Maroku také aktuálně probíhá reforma zdravotnického systému. Pro výrobní závod společnosti Fresenius Medical Care v Maroku to znamená pravidelné rozšiřování výrobních kapacit, včetně poskytování širokého spektra exportních služeb.

Redouane Belhaimeur telefonuje

11:30 hod.

Redouane Belhaimeur se zákazníky po telefonu probírá aktuální stav projektu v Senegalu. „Všechny naše nejdůležitější zákazníky znám osobně,“ říká. „Dříve jsem trávil tři měsíce z roku na cestách po severní a západní Africe. To nyní dělají moji zaměstnanci, ale já jsem stále v kontaktu s mnoha lidmi, které jsem na těchto cestách poznal.“

Redouane Belhaimeur na návštěvě mešity Hassana II

12:30 hod.

Během cesty na schůzku využívá Redouane Belhaimeur svou obědovou přestávku k návštěvě mešity Hassana II. Největší mešita ve městě se může pochlubit nejvyšším minaretem na světě, který ční do výšky 210 metrů. „Modlitby jsou pro mě důležitou součástí dne. Je to určitá forma meditace,“ říká Belhaimeur.

V arabských zemích je běžné na chvilku přerušit jednání a pomodlit se. „Může to být velmi praktické,“ poznamenává marketingový specialista, který již absolvoval dvě pouti do Mekky. „Po takových přestávkách mě často napadnou překvapivá řešení a přijdou dobré nápady.“

Redouane Belhaimeur na jednání

15:30 hod.

Severní a západní Afrika se pomalu, ale jistě probouzí z letargie a představuje vzdálený specifický segment trhu. Společnost Fresenius Medical Care proto v této oblasti také zintenzivňuje své aktivity. To se odráží v nové struktuře pobočky v Maroku, a Casablanca se tak přibližuje ústředí společnosti v Bad Homburgu v Německu. Aktuální úkoly řeší tým managementu složený z německých a marockých zaměstnanců. Regionální manažer pro severní a západní Afriku Mario Graser pracuje v ústředí společnosti v Bad Homburgu a do Casablancy jezdí pravidelně. „Lídrem na trhu v této oblasti jsme se stali proto, že se zde již dlouho věnujeme rozvoji. Nyní se ale trh otevírá a do této oblasti se také přesunují ostatní společnosti,“ popisuje strategickou výzvu pro nadcházející roky. Na jednáních s Redouanem Belhaimeurem a dalšími manažery pobočky se proto potýká se střednědobými vyhlídkami i s neodkladnými úkoly.

Casablanca

17:30 hod.

„Někdy mi chybí cestování,“ přiznává Redouane Belhaimeur. „Strávil jsem dvacet let na cestách a poznal jsem mnoho lidí, se kterými bych se velmi rád znovu setkal.“ Jako otec rodiny však také rád tráví volný čas se svou ženou a čtyřmi dětmi nebo s přáteli při pétanque, který je v Maroku velmi oblíbený. Kvůli tomu se náročných cest do vzdálených zemí rád vzdá. Stejně klidně se staví i k večerní dopravě v Casablance.

Související obsah
Profil společnosti

Vytváříme budoucnost, kterou stojí za to žít. Pro pacienty na dialýze. Na celém světě. Každý den

Další příběhy naleznete v našem archivu