Přeskočit na obsah

28 473 kilometrů kolem světa

Městská dálnice

Úžasná cesta dialyzačního přístroje

Více než polovinu všech dialyzačních přístrojů na světě vyrábí společnost Fresenius Medical Care. Přístroje vyrábí na objednávku a dodává do více než 120 zemí. Výroba dialyzačního přístroje vyžaduje přesnost. Díky modulárnímu provedení lze přístroj přizpůsobit potřebám jednotlivých pacientů. Dodávky do Austrálie tak představují malou překážku. Zde citujeme z cestovního deníku popisujícího pouť dialyzačního přístroje z našeho výrobního závodu ve Schweinfurtu do vnitrozemí Austrálie.

Dialyzační přístroj

Objednáno, vyrobeno a připraveno na cestu přes půl zeměkoule

Bezpečně zabaleno

 • Přístroj váží 120 až 150 kg.
 • Přibližně 25 kg hmotnosti přístroje představuje speciální balicí materiál.
   

Mysleli jsme na všechno, včetně střídání podnebných pásů během plavby po moři. Každý přístroj musí překonat námrazu a vlhkost vzduchu – to je základní požadavek. Přesto je dialyzační přístroj k přepravě pečlivě zabalen, aby byl chráněn před nárazy, vlhkostí a teplem. Je nutné dobře ochránit všech jeho 8 000 součástek.. Lepší je přístroj dobře zabalit, než později litovat.

Kontejner s dialyzačními přístroji

Na cestě. První a zároveň nejkratší část cesty probíhá po silnici.

Nakládání

 • Dialyzační přístroje se vyrábějí v továrně ve Schweinfurtu od roku 1979.
 • Přístroj je připraven k odeslání za jeden až dva týdny od objednávky.
   

Vše je nachystáno a připraveno k odjezdu. Jeden dialyzační přístroj směřuje do Nepálu, minulý týden odešla objednávka do Brazílie. Náš přístroj směřuje do Austrálie. Je součástí nákladu dalších 45 přístrojů, protože do každého kontejneru se vejde přesně 46 položek. Cesta může začít.

nakládání kontejneru v přístavu

Příští zastávka: přístav v Hamburku

Přeprava vlakem

 • 497 kilometrů vlakem na sever
   

Z asfaltové silnice na železniční koleje. Téměř všechny mezinárodní exportní zásilky procházejí přes přístav v Hamburku. Nelze ztrácet čas. Pracovníci kontejnerového terminálu ve Schweinfurtu zaručují, že se kontejnery, které dorazí do Schweinfurtu před 17. hodinou, dostanou na loď na Labi hned další den. Náš dialyzační přístroj tedy pokračuje ve své cestě ještě tentýž večer. Nákladní vlak dorazí do přístavu v Hamburku brzy ráno a bude jedním z 200 vlaků, které denně přepraví tisíce kontejnerů.

Ráno v přístavu

Kontejnery jsou na palubě. Z Hamburku plují lodě do více než 950 přístavů světa.

Přeprava přes moře

 • Přístav v Hamburku každý rok odbaví 9 300 000 kontejnerů.
   

Nakládání v obrovském logistickém centru. Přístav v Hamburku je největším překladištěm vlakových kontejnerů v Evropě. V samotném přístavu je síť kolejí o délce 200 kilometrů. Každý rok do přístavu připlouvá 5 000 kontejnerových lodí. Ten náš putuje na loď NYK Vesta. Tato jedna z největších kontejnerových lodí na světě, postavená v roce 2007, pojme přibližně 7 000 kontejnerů. Plaví se mezi Hamburkem a Tokiem; část této cesty absolvujeme s ní, přesněji 8 562 námořních mil, až do Singapuru. Ahoj!

Západ slunce nad oceánem

Překládka na menší loď

 • V největším světovém přístavu. Je 30 kilometrů dlouhý a má více než 1 000 kotvišť.
   

Po 25 dnech na moři se poprvé vracíme na pevninu – do přístavu v Singapuru. Do asijsko-tichomořské oblasti putuje 13 % všech dialyzačních přístrojů vyrobených ve Schweinfurtu. Téměř všechny procházejí přes Singapur. Bez ohledu na velikost přístavu musí lodě čekat. Odsud je to už „jen“ 7 710 kilometrů do naší cílové stanice, přístavu v Sydney. Zásilka se z kontejnerové lodě XXL překládá na loď XL, která s ní přepluje Tichý oceán.

Pohled na Sydney z moře

Den 39 – příjezd do Austrálie!

Dodání na místo

 • Servis ve společnosti Fresenius Medical Care před poslední částí cesty.
   

Zbývá ještě jedna důležitá věc. Před dodáním dialyzačního přístroje zákazníkovi je nutné udělat ještě jednu zastávku v Sydney. Na zdejší pobočce společnosti Fresenius Medical Care je přístroj kompletně rozbalen, aby mohly být zkontrolovány všechny jeho funkce. Teprve potom se vydá na poslední část své cesty, tentokrát po silnici do vnitrozemí. Naši zaměstnanci jsou již na místě, aby přístroj složili a nainstalovali.

Vnitrozemí

Poslední část cesty

 • Nastává poslední část této působivé cesty.
   

Přístroj bude po souši převezen do cíle: ze Sydney do Adelaide a přes Alice Springs do Kiwirrkurry, malé vesnice v nekonečné poušti, vzdálené tisíce kilometrů od Sydney, Melbourne a Perthu.

Ambulantníí místnost

Konec cesty

 • 28 473 kilometrů cesty ze Schweinfurtu!
   

Šest týdnů po odeslání je dialyzační přístroj v provozu. Bude zlepšovat kvalitu života pacientů na dialýze i tady, uprostřed Gibsonovy pouště ve vnitrozemí Austrálie, v komunitě čítající jen něco málo přes 200 obyvatel.

Související obsah
Hemodialýza

Moderní terapie a produkty určené ke zlepšení kardiovaskulární prognózy pacientů na dialýze

Další příběhy naleznete v našem archivu