Domácí dialýza
Užívejte si aktivní a nezávislý život navzdory onemocnění ledvin
Pacientka na dialýze Paula Lourençová dokazuje, že díky domácí hemodialýze lze i s diagnózou onemocnění ledvin vést aktivní a nezávislý život kombinující práci, rodinu a volný čas.
Paula Lourençová při procházkách po pláži se svým partnerem někdy přemýšlí o vzdálených březích Afriky. Představuje si lvy, pakoně a žirafy volně pobíhající po otevřené savaně. Jejím největším snem je odjet na safari do Keni. Momentálně však o tom nemůže být řeč, protože posledních několik let musí pravidelně na dialýzu. Za těchto okolností je Afrika prostě příliš daleko.
Neomezená práce i volný čas
Paula Lourençová si pro sebe vytvořila výjimečnou míru svobody. Navzdory dialýze například pokračuje v práci na plný úvazek jako asistentka na Technické univerzitě v Lisabonu. Náplní její práce je zadávání objednávek a dohlížení na smlouvy. Tato práce s sebou nese velkou míru zodpovědnosti a po 18 letech jsou Paulininy zkušenosti jen těžko nahraditelné. Její pracovní dny mohou být dlouhé. Paula Lourençová je však flexibilní a hlídá si, aby měla ve svém volném čase prostor na oblíbené činnosti, jako je vaření, skládání puzzle nebo plavání. O víkendech dokonce jezdí se svým partnerem do oblasti Alentejo, kde vlastní farmu a stará se o zahradu. Brzy by se také ráda naučila umění výroby koberců Arraiolos, což je tradiční maurské umění, které je v Portugalsku vysoce ceněné.
Začlenění dialyzační léčby do každodenního života
Paula Lourençová může tyto činnosti provozovat pouze díky tomu, že se rozhodla pro domácí hemodialýzu. Už nemusí třikrát týdně chodit na kliniku během dne, v pevně stanovenou dobu, ale může si dialýzu začlenit do svého každodenního života. „Místo večerního sledování televize v obýváku se prostě dívám v mé dialyzační místnosti,“ uvádí. Od dokončení několikaměsíčního výukového programu domácí dialýzy si Paula Lourençová provedla již zhruba 500 cyklů domácího dialyzačního ošetření. S dialýzou jí pomáhá partner. „Bez něj bych nebyla schopná provádět dialyzační léčbu doma,“ přiznává. Naštěstí mají doma dostatek prostoru, aby mohli vyhradit sterilní místnost, do které se vejde dialyzační přístroj.
Při tomto typu léčby musíte být velmi zodpovědní a rozumní.
Africký sen
Takové řešení je pro její soukromý i profesní život ideální. Paula má silnou vůli a nemá problém s dodržováním správné životosprávy, hmotnost a příjem tekutin si totiž hlídala celý život. Onemocnění ledvin u ní bylo diagnostikováno v sedmi letech. Od svých dvanácti let prošla několika formami dialýzy až do transplantace ledvin v osmnácti letech. S transplantovanou ledvinou žila jednadvacet let. Nyní je zpět na seznamu čekatelů na transplantaci. Pokud se Pauly Lourençové zeptáte na její sny, příliš se nerozmýšlí: „Skvělé by bylo safari v Africe.“