Nemožné? – To není nic!
Zapojení peritoneální dialýzy (PD) do aktivního života
Vratislav, Polsko – Tomasz je na cestě do práce. Vzadu v autě má vaky s roztokem potřebným pro peritoneální dialýzu (PD). Takto cestuje již od roku 2014, když mu lékaři diagnostikovali selhání ledvin a začal s PD. Ale toto je pouze jedna z výzev, kterou velice aktivní 40letý muž s diagnostikovaným selháním ledvin úspěšně zvládl – další, mnohem důležitější, bylo pokračovat ve šťastném životě se svou ženou, dcerou a psem.
Tomasz má stále určitou reziduální funkci ledvin (RRF) a dialýza je pro něj nezbytná, aby se odstranily z jeho těla toxiny. Každý den jsou potřebné tři až čtyři výměny, každá trvá 15 až 20 minut. Domácí dialýza mu umožňuje zvolit nejvhodnější čas a místo pro jeho léčbu. „Tato terapie se přizpůsobuje mně, ne obráceně. A naštěstí jsem vždy rád četl,“ říká pan Tomasz s úsměvem – při výměně si vždy čte nějakou knížku.
Ano, můžete! Svoboda a pohyb
Tomasz říká, že zapojení léčby do jeho aktivního života nebyl problém: „S PD zůstávám flexibilní. A co je nejlepší – v pohybu. Tři nebo čtyři výměny zaberou maximálně jednu hodinu denně. To je něco, co určitě zvládnete! PD vám dává svobodu, umožňuje vám cestovat a dále sportovat.“ Proto se Tomasz snaží pokračovat v PD, co nejdéle to bude možné.
Tomasz byl celý život velký cestovatel – pracovně i pro zábavu. Cestování po světě je jedním z Tomaszových velkých koníčků. Když se však objevily jeho zdravotní potíže, bál se, že již nebude moci pokračovat. Zjistil však, že cestování autem není žádný problém – pouze si nesmí zapomenout zabalit několik krabic roztoku. Cestovat může ale také letadlem, vyžaduje to jen o něco více příprav.
Zvládání diagnózy
Pro Tomasze bylo zjištění, že trpí selháním ledvin, šokem. Je velice aktivním člověkem, který se věnuje mnoha různým sportům a pečuje o své zdraví. Bylo pro něj těžké přijmout, že jeho zdravotní stav se zhoršil do takové míry, že bude potřebovat dialýzu. Několik věcí ale Tomasz věděl zcela jistě: potřeboval dále pracovat, nechtěl každý druhý den docházet do nemocnice a odmítal se vzdát normálního aktivního života.
Pokračování aktivniho života
Zpětně je Tomasz velice vděčný svému lékaři za doporučení právě PD.
Při výběru nejlepšího terapeutického přístupu se lékaři nedívali pouze na Tomaszův zdravotní stav a možnosti léčby, ale také na jeho život jako celek – že mají před sebou stále mladého člověka, velice aktivního v práci i doma, který nemá žádné další zdravotní potíže.
Klasická hemodialýza (HD) vyžaduje, aby pacient chodil do nemocnice nebo dialyzačního střediska. PD však může pacient provádět sám – doma nebo kdekoli, kde jsou vhodné hygienické podmínky. Po zjištění diagnózy se Tomasz zeptal svého lékaře: „Pokud byste měl vy tuto nemoc, co byste dělal?“ Jeho lékař mu řekl, že by mohl zkusit PD. Tomasz si vyslechl doporučení svého lékaře a prostudoval si informace o peritoneální dialýze, jelikož to pro něj byl zcela nový typ terapie. Krátce poté absolvoval několikadenní školení a byl schopen začít s dialýzou sám doma.
Užívání si pohodlí domácí léčby
Jeden z faktorů, které musí pacienti na PD zvážit, je dostatek úložného prostoru pro potřebné množství roztoku. Tomasz má to štěstí, že má dostatek místa, kde může uskladnit měsíční zásoby roztoku, jednu krabici na druhé. Také si pro tuto léčbu vyhradil jednu místnost, kam se může uchýlit a nerušeně absolvovat svou dialýzu. „Užívám si pohodlí svého vlastního domova a doposud jsem neměl žádné infekce ani problémy,“ říká hrdě.
Se svým pozitivním přístupem věří, že bude schopen pokračovat ve své léčbě i v mnoha dalších věcech: „Pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte přijmout dialýzu jako součást svého života. Zvládnete to. Že je to nemožné? To nic není!“