Ostatní stránky:

Onemocnění ledvin

Schéma ledvin

V těle máme dvě ledviny. Ty mají tvar fazole a každá z nich je velká asi jako sevřená pěst. Ledviny jsou uloženy po obou stranách páteře zhruba uprostřed zad. Lidé se často domnívají, že ledviny zodpovídají pouze za tvorbu moči. Tento orgán však odvádí více práce, než si uvědomujeme.

Ledviny v podstatě shromažďují moč a vylučují ji močovými cestami. Spolu s močí odcházejí ledvinami z těla nadbytečná voda a toxiny z metabolických procesů, podobně jako při průchodu filtrem. Ledviny navíc regulují acidobazickou rovnováhu a zabraňují nadměrnému okyselení krve.

Ledviny rovněž produkují hormony, a hrají tak důležitou roli v regulaci krevního tlaku. Hormony pocházející z ledvin, například erytropoetin, řídí tvorbu krvinek v kostní dřeni. Ledviny rovněž ovlivňují množství vápníku v krvi a tvorbu vitaminu D. Tento vitamin je nutný k mineralizaci kostí, která jim zaručuje stabilitu.

Věděli jste, že…

  • ledviny odstraňují přebytečnou vodu a odpadní látky z těla 24 hodin denně,
  • zdravé ledviny očistí celý objem krve přibližně 300krát za den,
  • což znamená, že ledvinami každý den proteče přibližně 1 500 litrů krve?
Funkce ledvin
Funkce ledvin

Co způsobuje chronické onemocnění ledvin?

V časných stadiích lze průběh onemocnění zpomalit, a proto je zásadní včas stanovit diagnózu a úzce spolupracovat s lékařem při hledání správné léčby.

Příznaky a symptomy chronického onemocnění ledvin

Jaké změny životního stylu mohou pomoci?

Související obsah