Ostatní stránky:

Upozornění

Informace uveřejněné na těchto webových stránkách jsou určeny výhradně odborníkům ve zdravotnictví z Evropské unie.

Kliknutím na tlačítko „Přijmout a potvrdit“ potvrzujete, že jste vzali tuto informaci na vědomí a že jste odborníkem ve zdravotnictví z Evropské unie.

Lipoproteinová aferéza

Adsorbér DALI® a filtr MONET®

Když dieta a léky nestačí

  • individualizovaná léčba pacientů
  • spolehlivá a snadná léčba
  • vysoká míra snížení hladiny LDL a Lp(a)

Indikace lipoproteinové aferézy

Postup léčby hypercholesterolémie
Postup léčby hypercholesterolémie

Lipoproteinová aferéza slouží k odstranění lipoproteinů z krve nebo plazmy (tekuté složky krve) v mimotělním oběhu. Metoda se používá ke snížení:

  • vysokých hladin LDL cholesterolu (hypercholesterolémie),
  • vysokých hladin lipoproteinu(a) (Lp(a)) (hyperlipoproteinémie).

Když změna životního stylu (životospráva, fyzická aktivita) a léky nestačí.1,2,3,4,5

Ateroskleróza a její následky

Familiární hypercholesterolémie

LDL cholesterol – lipoprotein s nízkou hustotou
LDL cholesterol – lipoprotein s nízkou hustotou

Jedním z onemocnění vedoucích k vysoké hladině cholesterolu je familiární hypercholesterolémie. Jedná se o dědičné onemocnění, které vzniká na základě genetické vady – nedostatku funkčních receptorů k odstraňování cholesterolu z krevního řečiště v játrech a dalších buňkách. Následkem nízkého počtu těchto receptorů nebo jejich omezené funkce je zvýšení hladiny cholesterolu v krvi.

Existují dva typy hypercholesterolémie: homozygotní a heterozygotní.

Pokud nelze dosáhnout doporučených cílových hladin LDL pomocí změny životního stylu a pomocí léků, další možností léčby může být lipoproteinová aferéza.

Evropská společnost pro aterosklerózu a Evropská kardiologická společnost doporučuje u pacientů s progresivní aterosklerózou hladinu LDL cholesterolu nižší než 70 mg/dl (1,8 mmol/l).

Lipoproteinová aferéza může představovat další z možností léčby smíšené dyslipoproteinémie v případech, kdy ostatní metody léčby selžou.1,2,3,4,5

Zvýšená hladina lipoproteinu(a) – Lp(a)

Lipoprotein(a)
Lipoprotein(a)

Vysoká hladina lipoproteinu(a) v krvi se podílí na vzniku aterosklerózy. Struktura Lp(a) se podobá LDL a obsahuje další molekulu – apo(a).

Metabolizmus lipoproteinu(a) a jeho funkce v těle dosud nebyly vysvětleny.

Hladina lipoproteinu(a) je vysoce geneticky podmíněná. Zvýšená hladina lipoproteinu(a) se považuje za dodatečný rizikový faktor pro vznik aterosklerózy, přesto dosud není známo, jak přesně lipoprotein(a) spouští poškození cév.

Léčba zvýšené hladiny lipoproteinu(a) pomocí léků nebo diety je obtížná.

V současné době neexistují žádná specifická dietní opatření nebo léky, které by hladinu lipoproteinu(a) bezpečně snižovaly. V případě nedostatečného efektu konzervativních opatření se jako nejúčinnější metoda jeví aferéza lipidů.

Lipoprotein(a) má strukturu podobnou LDL cholesterolu a lze jej z těla odstranit lipoproteinovou aferézou. Terapie pomocí aferézy se doporučuje u pacientů s komplikovanou diagnózou a se zvýšenou hladinou lipoproteinu(a).

V Německu se lipoproteinová aferéza doporučuje v případě, kdy je hladina Lp(a) vyšší než 60 mg/dl (2,59 mmol/l).1,2,3,4,5 V České republice je tato hladina dle Stanoviska České společnosti pro aterosklerózu stanovena na 50 mg/dl.

Další informace a doporučení

Lipoproteinová aferéza – princip léčby

Lipoproteinová aferéza – režimy léčby

Další informace a doporučení

Související obsah

1 S.M. Grundy et al, Circulation. 2004; 110:227-239
2 Gemeinsamer Bundesausschuss, Änderung Richtlinie Methoden vertragsärztlicher Versorgung, BAnz. Nr. 138 (S. 3 321) vom 11.09.2008
3 Kreuzer, J./Tiefenbacher, C.: Atherosklerose. Taschenatlas spezial. Stuttgart: Georg Thieme Verlag, 2003
4 Parhofer, K.: Schwere Dyslipoproteinämien – Strategien zu Diagnostik und Therapie. 2. Auflage. Bremen: UNI-MED Verlag, 2007
5 Schwandt, P./Parhofer, K.: Handbuch der Fettstoffwechselstörungen. Pathophysiologie, Diagnostik, Therapie und Prävention der Dyslipoproteinämien. 3. Auflage. Stuttgart: Schattauer Verlagsgesellschaft, 2006