Přeskočit na obsah

Budoucnost je fialová

Díky nákladnímu automobilu může kmen Aboriginců absolvovat dialyzační léčbu ve svém prostředí, mimo velká města

Fialový dialyzační nákladní automobil

Dnes je v poušti smutno. Když se náhle objeví důvod k oslavě: Jedda Marshallová se po dlouhé době konečně dostala zpět do Papunye. Na komunitu v dalekém vnitrozemí Austrálie však dolehl tísnivý klid. Asi 300 místních obyvatel se vrátilo do svých domovů. Jedda Marshallová sleduje mraky a mlčí. Zemřel člen její rodiny. Dnes je pohřeb a celá komunita truchlí. Ona zde může alespoň v tento důležitý den být. A to je velký krok vpřed.

Od doby, kdy Jedda Marshallová žila v Papunyi, uplynulo hodně času. Je jednou z mnoha australských Aboriginců, jejichž život ovlivňuje poškození ledvin. Proto musí žít v místě vybaveném dialyzačními přístroji: v Alice Springs, 240 kilometrů od Papunye. Jediné velké město ve střední části Austrálie je proslavené jako vstupní brána pro návštěvníky hory Mount Uluru, dříve známé jako Ayersova skála. Pro turisty jsou zde hotely, restaurace, obchody, letiště a železniční stanice. Pro Aborigince vytržené ze svých komunit, jako Jedda Marshallová, je však velmi obtížné nalézt v Alice Springs sociální podporu a domov.

Jedda Marshallová

Znovu doma

Dnes je Jedda Marshallová zpět na místě, kde se narodila, chodila do školy, porodila sedm dětí a kde předtím, než onemocněla, pracovala v obchodě. Vděčí za to fialovému nákladnímu automobilu, který převezl její domov do Papunye. Fialový nákladní automobil je na své první cestě s kompletní dialyzační stanicí a Jedda Marshallová je první osoba, která si novou službu vyzkouší. Nákladní automobil vyjel na silnici díky společnému úsilí několika organizací, včetně společnosti Fresenius Medical Care, která poskytuje vybavení a pomáhá s dialyzační léčbou.

Fialový nákladní automobil je více než jen pojízdné zdravotnické zařízení. „Nutnost opustit domov pacienty i jejich rodiny velmi zatěžuje,“ říká sestra Deb Lillisová, která Jeddu Marshallovou doprovází. Nákladní automobil má velký sociální význam, neboť umožňuje Aborigincům absolvovat dialyzační léčbu v jejich domácím prostředí, mimo velká města.

Fialový dialyzační nákladní automobil

Sociální rozměr

V 90. letech minulého století začala komunita Aboriginců ve střední Austrálii poprvé pociťovat následky zvýšení četnosti onemocnění ledvin. Zvyšující se počty nových případů nyní dokazují, že se již nejedná o problém jednotlivců. Na sociální úrovni trvalo poměrně dlouho, než došlo k oslabení malých komunit ve vzdáleném vnitrozemí a kulturních tradic Aboriginců.

„Důležití členové komunity žijí trvale ve vzdálených městech, nemají možnost vrátit se domů a účastnit se života ve své komunitě,“ říká Sarah Brownová, manažerka projektu nákladního dialyzačního automobilu a hnací síla mobilního dialyzačního pracoviště. Zásadní součástí kultury Aboriginců je jejich jazyk. Tradiční znalosti vyjádřené v písních se předávají z generace na generaci. „Veškeré znalosti komunity jsou v ohrožení, protože postiženi jsou hlavně její staří členové,“ uvádí Sarah Brownová.

Žila jsem v hostelu, nyní bydlím u jedné rodiny, ale skutečně nevím, co bude dál.

Jedda Marshall
Sarah Brownová

Obrázky nyní získávají politický význam

Na konci 90. let se Aboriginci v západní části Austrálie rozhodli vzít věci do svých rukou a pomoci členům komunity postiženým onemocněním ledvin. Umělecká komunita Papunya Tula darovala čtyři společné obrazy, které byly následně v listopadu 2000 vydraženy v aukci v Art Gallery of New South Wales v Sydney za přibližně 800 000 eur. Získané peníze použili k založení charitativní organizace s názvem Western Desert Nganampa Walytja Palyantjaku Tjutaku Aboriginal Corporation (wdnwpt), což v překladu přibližně znamená „Pomáháme všem našim rodinám“.

Od té doby se organizace wdnwpt zabývá zlepšováním situace pacientů s onemocněním ledvin. Sarah Brownová je duší aktivit organizace wdnwpt. Již mnoho let pracuje ve vnitrozemí. „Mám ráda odlehlé oblasti a možnost zlepšit životy aboriginských rodin je pro mne skutečnou poctou,“ uvádí.

Od založení organizace wdnwpt se počet pacientů na dialýze trvale zvyšuje. Množí se také problémy. „Aboriginci jsou silně vázáni na svou komunitu a na místo, kde žijí,“ potvrzuje manažerka projektu nákladního automobilu. V minulosti vedl kmen Pintupi kočovný život v souladu s přírodou. Ve svých vesnicích dodnes spí raději venku pod hvězdami. Pokud jsou nuceni žít ve městě v malém pokoji nájemního domu, psychicky trpí, což Sarah Brownová pozoruje každý den.

dialyzační křeslo

Pojízdná naděje

Díky fialovému nákladnímu automobilu však nyní mohou pacienti v Alice Springs alespoň na několik týdnů navštívit svou komunitu a účastnit se rodinných událostí a náboženských oslav.

Nákladní automobil, pomalovaný motivy umělecké skupiny Papunya, při délce 12 metrů poskytuje dostatek prostoru pro dialyzační přístroj, jednotku pro čištění vody a nejrůznější filtrační technologie. Součástí automobilu je i nádrž na vodu pro dialýzu o objemu 900 litrů a další nádrž o objemu 450 litrů pro ostatní použití, dále koupelna a ubytovací prostory. Generátor napájení může pomoci při výkyvech dodávky elektrického proudu. „Vozidlo je vybaveno tak, aby mohlo být na cestách několik týdnů,“ uvádí Sarah Brownová.

Posádku vozidla tvoří řidič a zdravotní sestra. „S používáním dialyzačních přístrojů v extrémních podmínkách máme bohaté zkušenosti,“ říká Deb Lillisová, která koordinuje celý tým a je na palubě vozidla na jeho první cestě do Papunye. V praxi však může používání složitých přístrojů v divočině představovat výzvu, což se také brzy ukáže.

Rovné příležitosti

Společnost Fresenius Medical Care sehrála v projektu klíčovou roli, když poskytla technické instalace. „Nákladní automobil byl vybaven v Adelaide, kde naši inženýři na jeho konceptu dlouho pracovali,“ uvedla Margot Hurwitzová, výkonná ředitelka společnosti Fresenius Medical Care pro Austrálii a Nový Zéland. Technika musí být mimo jiné mimořádně odolná. Většinu silnic ve vnitrozemí tvoří polní nebo prašné a zvlněné cesty, po kterých obvykle mohou jezdit pouze terénní vozidla. V těchto podmínkách je nákladní automobil vystaven extrémnímu mechanickému zatížení. A přidejte k tomu ještě klimatické podmínky v poušti.

Aboriginci tvoří pouhá 2 % z celkové populace Austrálie, ale představují 10 % pacientů vyžadujících dialýzu. „U Aboriginců je 15–30krát větší pravděpodobnost rozvoje onemocnění ledvin než u ostatní populace,“ uvádí Margot Hurwitzová. Důvodem je hlavně chudoba, diabetes a hypertenze, dalšími rizikovými faktory pak jsou předčasné narození, kožní infekce a nepříznivé podmínky prostředí. Nyní je v Papunyi naděje na zlepšení zdravotních a sociálních problémů. Návrat Jeddy Marshallové je důkazem, že cesta k dialýze v Alice Springs není pouze jednosměrná.

Související obsah
Hemodialýza

Inovativní terapie a produkty ke zlepšení kardiovaskulární prognózy pacientů na dialýze

Další příběhy naleznete v našem archivu