Světový ohlas
Odměny za pilnou práci jsme se dočkali v roce 1992, kdy jsme na trh uvedli řadu 4008. „Když jsme systém na akci ERA-EDTA – každoroční konferenci Evropské asociace pro choroby ledvin a Evropské asociace pro dialýzu a transplantaci ledvin – v Paříži představili, všichni jsme prožívali ohromnou euforii,“ říká Spickermann. Novinka vzbudila naprosté nadšení. Spickermann dál vzpomíná, jak společnost, povzbuzena pařížským úspěchem, v následujících letech upevnila svou pozici lídra jak v oblasti dialyzátorů, jež tvoří srdce systému, tak v oblasti dialyzačních přístrojů jako takových. Dalším významným mezníkem v její historii bylo zahájení prodeje terapeutického systému 5008 v roce 2005. Tento systém pacientům přinesl řadu výhod a o 35 % zvýšil míru přežití.
Nový lídr na trhu
Díky postupnému zdokonalování dialyzačního vybavení se společnost nakonec vypracovala na vedoucí pozici na trhu. Do roku 1999 z výrobní linky ve Schweinfurtu sjelo 100 000 dialyzačních přístrojů. O pouhé čtyři roky později už naše přístroje pomáhaly více než 100 000 pacientů ročně a každý rok jsme vyráběli přes 50 milionů dialyzátorů. V roce 2007 jsme oslavili vyrobení 500 milionů dialyzátorů a o šest let později vyrobení miliardy dialyzátorů.
Kontinuita navzdory složitosti mechanismů
Charakteristickým rysem naší práce je kontinuita. To je zřejmé z toho, jakým způsobem naše společnost roste a jak zdokonalujeme své přístroje. Ano, často se posouváme o malé krůčky, ale každý drobný pokrok pro pacienty znamená prodloužení života a zlepšení jeho kvality. „Z mého pohledu neexistuje lepší motivace,“ zdůrazňuje Spickermann. „Snažíme se maximálně přesně napodobit složité fungování ledvin, což je velmi náročný úkol,“ dodává. Obdobně složitá jako funkce ledvin je konstrukce dialyzačního přístroje. Ten je složen z přibližně 8 000 součástí, přičemž některé z nich se vyrábějí z vysoce specializovaných materiálů a mají unikátní vlastnosti. Například musí být biokompatibilní. To znamená, že se z nich do krve nesmí uvolňovat žádné nečistoty. Kromě toho musí být odolné vůči působení vysokých teplot, kyselin a zásad. Další klíčovou součástí jsou ventily. Během své dlouhé provozní doby, jež činí zhruba 5 000 hodin ročně, musí pracovat absolutně přesně a spolehlivě. Jejich servisní životnost je přitom deset až dvanáct let. „Nesmírně důležité je také to, aby jednotlivé součásti pracovaly v dokonalém souladu jako kolečka v hodinovém strojku, aby parametry krve – například teplota a hodnota pH – a oběh pacienta zůstávaly stabilní,“ připomíná Spickermann. A vysvětluje, že složení krve se nesmí měnit příliš rychle a že je nutné předcházet koagulaci. „My se s tímto náročným úkolem umíme vypořádat, a právě proto ve svém oboru vynikáme,“ říká Spickermann.