Přeskočit na obsah

Fresenius Medical Care uvádí na český trh novou generaci multiorgánové podpory

| News | Tiskové zprávy

Ke konzoli Xenios je totiž možné v případě multiorgánového selhání prostřednictvím pacientského kitu Novalung připojit přístroj pro podporu akutně selhávajících ledvin multiFiltrate nebo multiFiltratePRO. Krev takto náročného pacienta pak může být systémem mimotělního oběhu nejen očišťována od uremických látek, ale zároveň i okysličena a zbavena oxidu uhličitého. “Jedná se o revoluční technologii, díky které přinášíme komplexní řešení pro pacienty s multiorgánovým selháním. Tyto moderní technologie umožňují společnosti Fresenius Medical Care nabídnout lékařům náhradu funkcí čtyř životně důležitých orgánů – ledvin, jater, plic a srdce,“ říká David Prokeš, generální ředitel společnosti Fresenius Medical Care – ČR, s.r.o.

V rámci kongresu byly představeny i kity Novalung zajišťující terapie od podpory funkce plic až po jejich plnou náhradu. Řešení podpory či náhrady funkce plic jsou určeny nejen pro pacienty s potřebou dočasné nebo dlouhodobé podpory funkce plic, ale i pro pacienty s kritickým selháním plic. Metoda je indikována pacientům s ARDS (syndrom akutní dechové tísně), CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a lze ji využít i jako přemostění k transplantaci plic. Ve většině případů se uplatňuje u stavů ohrožujících život. Namísto plic pak přebírá oxygenační funkci přístroj. Kity Novalung se připojují ke konzoli Xenios, což je pumpový systém, který odvádí krev mimotělním okruhem do oxygenátoru, tam se zbavuje oxidu uhličitého (CO2), přijímá kyslík (tzv. oxygenace) a následně ji vrací zpět do těla. V případě vysokých krevních průtoků a veno-arteriálního zapojení přístroj slouží nejen jako plná podpora plic, ale i podpora srdce. Volbou velikosti oxygenátoru a vhodného průtoku krve a plynů lze pak terapii indikovat dospělému pacientovi i novorozenci.

S kity Novalung souvisí léčebná terapie iLA (Interventional Lung Assist), která představuje inovativní přístup k léčbě pacienta. Ten během ní nemusí být v umělém spánku, imobilní a pasivní, ale je při vědomí, mobilní a aktivní. Metoda byla vyvinuta ve snaze eliminovat poškození plic způsobená umělou plicní ventilací (komplikace spojené s intubací, infekce, ochabnutí dýchacího svalstva, negativní vliv na srdce, ledviny a trávicí systém). Někteří pacienti se díky této metodě mohou umělé plicní ventilaci zcela vyhnout a u pacientů dlouhodobě ventilovaných umožňuje postupné odvykání plicní ventilaci.

Výstavní stánek společnosti Fresenius Medical Care, Archiv: Fresenius
Výstavní stánek společnosti Fresenius Medical Care, Archiv: Fresenius