Přeskočit na obsah

CytoSorbents vyzdvihuje přínos terapie s adsorbérem CytoSorb při septickém šoku

| Tiskové zprávy

CytoSorbents Corporation, přední společnost v oblasti imunoterapií v intenzivní péči, poukazuje na nově publikovaný článek v odborném časopise Critical Care nazvaný „Hemoadsorpce s CytoSorbem vykazuje u pacientů na JIP se septickým šokem snížení 28denní úmrtnosti z různých příčin oproti očekávané: Retrospektivní studie s rozdělením dosažených výsledků“. Technologie čištění krve CytoSorb® se využívá k léčbě smrtícího zánětu u kriticky nemocných pacientů a kardiochirurgických pacientů.

V uvedené studii provedli kliničtí pracovníci v Maasstad Hospital a Erasmus University Medical Center v Rotterdamu v Nizozemsku retrospektivní hodnocení 116 pacientů se septickým šokem, kteří potřebovali vazopresory ke zvýšení krevního tlaku a renální substituční terapii (RRT) v důsledku selhání ledvin. Z toho 49 pacientů bylo léčeno standardní terapií a 67 pacientů bylo léčeno standardní terapií plus CytoSorbem. Obě skupiny byly porovnány pomocí metody stabilizovaného inverzního rozdělení pravděpodobnosti léčby (sIPTW), aby byly potlačeny výchozí rozdíly u typu sepse, věku, komorbidit, s chirurgickým zákrokem nebo bez chirurgického zákroku, posouzení sekvenčního selhání orgánů (SOFA skóre), použití vazopresoru noradrenalinu a hladin laktátu.

U pacientů léčených standardní terapií s adsorbérem CytoSorb došlo na základě analýzy sIPTW ke statisticky významnému snížení 28denní úmrtnosti z různých příčin ve srovnání se samotnou standardní terapií (53 % oproti 72 %, p <0,04). Kromě toho byla na základě dosažených výsledků SOFA pozorována významně nižší 28denní úmrtnost z různých příčin ve skupině léčených adsorbérem CytoSorb než předpokládaná úmrtnost (48 % pozorovaných oproti 75 % předpokládaných, p <0,001).

Hlavní autor studie Dr. Willem P. Brouwer, MD, PhD. z Erasmus University Medical Center a Maasstad Hospital uvedl: „Podle našich znalostí představuje tato studie největší publikovanou skupinu pacientů se septickým šokem léčených terapií CytoSorb, u nichž byla úmrtnost hodnocena jako primární cíl. Podali jsme přesvědčivé důkazy, že když byl doplněn CytoSorb ke standardní kontinuální renální substituční terapii (CRRT), zlepšily se u našich pacientů se septickým šokem výsledky 28denní úmrtnosti ve srovnání se samotnou CRRT. Tato zjištění významně posilují současný soubor klinických důkazů, které prokazují přínos CytoSorbu při léčbě sepse. Výsledky jsou zvláště důležité vzhledem k tomu, že sepse a septický šok ročně zabijí více než šest milionů lidí po celém světě, a to i v zemích s vysokým standardem lékařské péče, což z nich činí celosvětově hlavní příčiny smrti. Bez účinné terapie počet úmrtí z důvodu sepse nadále stoupá, a to v důsledku stárnutí populace, zvyšování komorbidit a patogenů rezistentních na antibiotika. Nyní můžeme mít novou možnost léčby díky CytoSorbu.“

Hlavní řešitel profesor dr. Can Ince z Erasmus University Medical Center Rotterdam zdůraznil: „Vzhledem k našim výsledkům se zdá, že terapie CytoSorb má v léčbě septického šoku velkou budoucnost. Kromě výrazného zlepšení v přežití jsme byli ohromeni bezpečnostním profilem této terapie. V naší studii nebyly zaznamenány žádné nežádoucí příhody související s tímto adsorbérem, což je pozoruhodné, protože ošetřovaní pacienti na JIP byli velmi vážně nemocní a komplikovaní.“

Dr. Joerg Scheier, vrchní ředitel pro lékařskou péči společnosti CytoSorbents Europe, k tomu říká: „Tato nezávislá studie iniciovaná řešitelem naznačuje, že přidání CytoSorbu k standardní terapii by mohlo potenciálně zachránit život dalších 19 ze 100 pacientů se septickým šokem a selháním ledvin ve srovnání se samotnou standardní terapií. Předchozí údaje o potenciálním přínosu pro přežití pacientů s CytoSorbem oproti kontrolní skupině jsou nyní poprvé potvrzeny. Nejedná se pouze o statistiku, ale o reálný pozitivní dopad na pacienty a jejich rodiny u jednoho z nejsmrtelnějších onemocnění současnosti.“

Sepse je naléhavý zdravotní stav vzniklý v důsledku nadměrné imunitní reakce na závažnou infekci vyvolanou „cytokinovou bouří“, což vede k rozsáhlému smrtelnému zánětu, který může způsobit vícečetné selhání orgánů, imunitní paralýzu a smrt. Podle Globální aliance pro sepsi postihuje sepse ročně po celém světě přibližně 27 až 30 milionů lidí a navzdory používání antibiotik někoho každých pár sekund zabije.

Čištění krve CytoSorb® slouží k regulaci nadměrné zánětlivé odpovědi prostřednictvím redukce cytokinů, odstranění bakteriálních toxinů a přesměrování aktivovaných bílých krvinek do oblasti infekce a mimo zdravé orgány. Cílem CytoSorbu je předcházet nebo léčit selhání orgánů, což je hlavní příčina smrti při sepsi. Adsorbér CytoSorb je schválen v Evropské unii a distribuován v 58 zemích po celém světě. CytoSorb ještě není schválen v USA.

 

Kontak na obchodní zástupce Čechy:

Lenka Vlčková
+420 604 291 448
lenka.vlckova@fmc-ag.com

Kontak na obchodní zástupce Morava:

Kamila Mikšíková
+420 603 251 559
kamila.miksikova@fmc-ag.com

 

Více informací naleznete zde:
http://cytosorbents.mediaroom.com/2019-09-25-CytoSorbents-Highlights-Survival-Benefit-of-CytoSorb-Therapy-in-Septic-Shock